• Polski
  • Norsk Nynorsk
  • Русский
  • English
  • +48 509 645 446
logo

Przygotowanie do egzaminów z języka norweskiego

Aby zdobyć dzisiaj pracę w Norwegii trzeba znać norweski znacznie lepiej niż rok temu czy kilka lat temu. Trzeba spełnić aktualne wymagania pracodawcy. Mając wiedzę o dziesiątkach naszych uczniów pracujących w Norwegii potrafimy z grubsza powiedzieć, jaki poziom języka jest wymagany w jakim zawodzie. Zdanie egzaminów jest potrzebne tylko w niektórych sytuacjach.

Egzaminy Norskprøve sluza obecnie (od wiosny 2014) do oceniania podstawowych kompetencji jezykowych na poziomie A1-A2-B1 (od grudnia 2015 takze na poziomie B2). Osoby z Polski rowniez moga zdawac takie egzaminy, odplatnie, tanio. Każdy egzamin składa się z dwóch oddzielnych części: pisemnej i ustnej – zdaje się je tego samego dnia lub w bliskich datach.  Rezultatem egzaminu tzw pisemnego (przeprowadzany jest na komputerach) jest ocenia 3 zakresow umiejetnosci (osobno): rozumienia tekstu, rozumienia ze sluchu, umiejetnosci pisania tekstu w klasyfikacji A1-A2-B1-B2. Rezultatem egzaminu ustnego jest ocena umiejetnosci mowienia i rozmawiania w tych samych kategoriach. Egzaminy odbywają się w wielu miejscach w Norwegii na poczatku czerwca i na poczatku grudnia. Trzeba zapłacić odpowiednio wcześniej! Wpłata na odpowiednie konto w Norwegii jest jednocześnie rejestracją na egzamin(www.vox.no).

Do jakich egzaminów przygotowujemy?

U nas możesz dobrze przygotować się do tych egzaminów. W kazdym terminie podchodzi do takich egzaminow kilkanascioro naszych uczniow (w czerwcu 2016 raczej kilkudziesieciu). Po dwóch stopniach nauki (kurs100 i kurs200) można zdawać egzamin Norskprøve na poziomie A1/A2. Po trzech stopniach nauki (kurs300) na poziomie A2/B1. Po zajeciach na poziomie B2 – egzamin B1/B2. Nasze zajęcia są tak prowadzone, aby uczeń ćwiczył wszystkie umiejętności potrzebne do zdania egzaminu. Uczeń otrzymuje również wskazówki, co powinien ćwiczyć samodzielnie w domu.  Uczeń mniej zdolny i uczeń mniej ćwiczący w domu mogą potrzebować więcej zajęć w klasie, aby być w stanie zdać egzamin. Można zapisać się ponownie na kurs tego samego stopnia.

Egzamin „Test i norsk høyere nivå” nazywany potocznie „testem bergeńskim” jest ustandaryzowanym egzaminem, ktory sprawdza umiejetnosci jezykowe na poziomie B2/C1. Jest to droższy egzamin, obie części: pisemna i ustna odbywają sie osobno w różnych terminach. Jest on wymagany, gdy ktos chce studiowac w jezyku norweskim. Potrzebny jest zwykle, gdy ktoś chce pracować w zawodzie lekarza. Rowniez w innych zawodach pracodawcy mają coraz to wyższe wymagania i zdany bergenstest jest mocnym atutem w procesie szukania pracy. Do tego egzaminu przygotowalismy juz dziesiątki uczniow. W kazdym terminie podchodzi do tego egzaminu kilkoro naszych uczniow, w maju 2015 ośmiu. (W roku 2016 liczba chętnych do zdawania tego egzaminu gwałtownie spadła ponieważ egzamin Norskprøve jest tanszy a moze dac takie same uprawnienia. Można u nas przygotować się do egzaminu Bergenstest (w terminie kwiecień-maj) zaczynając od zera w ciągu jednego roku akademickiego (9-12 miesięcy) nawet jednocześnie pracując. Wypracowaliśmy standardy prowadzenia zajęć pasujące nie tylko do tych najzdolnieszych i nie tylko do tych, którzy mają mnóstwo czasu na naukę. Mimo wszystko zawsze sa roznice w tempie pracy. Osobom pilnym i dobrze przygotowanym na poczatku zajec wystarcza 3,5 miesiaca kursu (jeden semestr) do zdania bergenstest w styczniu/lutym.

Copyright @2018 Kompetansesenter.PL