• Polski
  • Norsk Nynorsk
  • Русский
  • English
  • +48 509 645 446
logo

Pytania i odpowiedzi na temat nauki języka norweskiego

czy to prawda, że "Polacy wracają z Norwegii"?

Nauczyciel: Na pewno wiele osób przestaje być aktualnymi kandydatami na rynku pracy z powodu braku znajomości języka. Wśród moich uczniów (ogromna większość odjeżdża ze znajomością norweskiego na poziomie B1 lub B2) jest raczej odwrotnie. W tym roku Anna F i Gabriela dostały prace w przedszkolu, Angelika P (B1+) i Agnieszka (B2) kontynuują pracę przedszkolną, dwie panie psycholog dostały się na praktyki kliniczne (poziom B2), Artur (A2/B1) dostał szybko pracę kierowcy, Monika (B1/B2) po zamknięciu zakładu znalazła pracę gdzie indziej jako kierownik produkcji, Jacek, Kasia i Radosław dostali pracę farmaceuty w aptece (poziom B2), Aleksandra B pracuje jeszcze w hotelu ale szuka pracy jako analityk medyczny, dwie panie rozpoczynają prace pielęgniarską w sierpniu, Łukasz B pojechał do małej firmy w Norwegii jako elektryk, Mirosław (inżynier budowy) przeniósł się do Bergen, Rafał utrzymał się w pracy jako geodeta pomimo pewnego kryzysu w branży. Wielu uczniów nie chwali się, jaką pracę dostali, ale wiem, że pracują w Norwegii. Gromada uczestników którzy przyjechali na kursy z Norwegii nadal pracuje w Norwegii tam gdzie poprzednio. Dawniejszych uczniów są setki i mam z nimi kontakt, nie słyszałem od nich o wracaniu do Polski.

dlaczego warto zapisać się na kurs norweskiego w Kompetansesenter?

Kursy są bardzo dobrze opracowane i prowadzone na wysokim poziomie, dają dużo w krótkim czasie. To bardzo ważne aby zrobić początki nauki z dobrym lektorem, dbającym o ukształtowanie się prawidłowej wymowy u uczniów. Nauka z doświadczonym lektorem nie polega na „przerabianiu podręcznika”, tylko na bezustannym wykonywaniu różnych sprawdzonych przez lata praktyki ćwiczeń. Treść ćwiczeń, kolejność ćwiczeń, w pewnym stopniu tempo, to wszystko jest zawsze dostosowywane do obecnych w klasie uczniów. Nie musisz się martwic o to, czy efekt będzie dobry, bo będzie dobry 🙂

Kursy służą przede wszystkim umożliwieniu życia i pracy w środowisku norweskim. Kolejne stopnie kursów umożliwiają podjęcie pracy wymagającej podstawowej znajomości języka (1. i 2. stopień), porozumiewania się z klientem w zawodzie farmaceuty, pomocnika pielęgniarza (3.stopień), zdania egzaminu wyższego stopnia co otwiera drogę do wykonywania zawodu lekarza, fizjoterapeuty, pielęgniarki czy psychologa (4.stopień).

Oferta nie zmienia się od 8 lat, dlatego wielu uczniów wraca do nas na kolejne kursy z Norwegii po uzgodnieniu tego z pracodawcą lub poza sezonem. Lub kiedy są chwilowo bez pracy, albo na urlopie macierzyńskim.

Jeśli zgłaszając się napiszesz o sobie więcej, udzielimy ci wskazówek jak zaplanować naukę. Staramy się pomagać rodzinom, to znaczy osobom, które chcą wyjechać do pracującego w Norwegii małżonka oraz ich dzieciom.

Filozofia naszego działania polega na motywowaniu i wspieraniu Twojego samodzielnego działania na rynku pracy. 

kto się u nas uczy?

Od lat przyciągamy uczniów, którzy chcą opanować język norweski w zaawansowanym stopniu w ciągu kilku miesięcy tak, aby wykorzystać swoje kwalifikacje zawodowe w Norwegii. Uczniowie mają wykształcenie wyższe (personel medyczny, farmaceuci, inżynierowie, personel pedagogiczny) lub są fachowcami w swoich zawodach (personel techniczny, budowlany, usługowy), jednak to nie wykształcenie jest ważne, ale motywacja do nauki języka norweskiego. Niektórzy nie mają zamiaru w najbliższym czasie pracować w Norwegii, na przykład wiele jest pań, które chcą wyjechać z dziećmi do męża. Niektórzy mają na celu zdobycie pracy z językiem norweskim w Polsce. Prosimy o zapoznanie się z tym, co piszą NASI UCZNIOWIE.

Wiek uczniów wynosi 16-60 🙂 lat. Nie ma związku między wiekiem, a osiągnięciami w nauce.

Uczniowie przyjeżdżają na kursy z całej Polski i Norwegii (czasem i z innych krajów, w których wcześniej pracowali lub studiowali).

kto może mieć kłopot z nauką norweskiego?

Nie jest to szkoła tylko dla najzdolniejszych, jednak postęp materiału jest bardzo szybki. Zdarzają się osoby, które chciałyby, aby wszystko toczyło się wolniej, „w ich tempie” i te rezygnują z nauki po pierwszym etapie (kurs100). Odradzamy zapisywanie się na kurs osobom, które nie potrafią się skoncentrować, np. rozproszone są prowadzeniem korespondencji biznesowej w czasie lekcji.

mieszkam już od kilku lat w Norwegii, uczę się od Norwegów i nie wiem na jakim jestem poziomie. Na jaki kurs mam się zapisać?

Odpowiedź nauczyciela: Mam sporo różnych doświadczeń z podobnymi osobami. Sprawa jest dość delikatna. Niestety uczenie się w ten sposób daje efekty w postaci płynnej mowy z dużą lub bardzo dużą ilością błędów gramatycznych. Taka osoba przeważnie nie zdaje sobie sprawy z tego jak niegramatycznym językiem mówi, bo komunikuje się swobodnie i Norwegowie nie dają znaków, że coś jest nie w porządku. Takie osoby z góry uprzedzam, że trzeba się pogodzić z realną wartością swojego norweskiego i włożyć dużo pracy w przestawienie się na „właściwe tory gramatyczne”. To oznacza, że należy zapisać się raczej na niższy stopień kursu, niż by „się chciało”. Rzecz jasna najpierw należy ze mną porozmawiać.

jestem zdolna i znam językowi obce. Czy nie mogę się uczyć sama? Po co mi kurs norweskiego?

Odpowiedź nauczyciela: Uczyłem wiele takich osób jak Ty. Pewna pani z tej grupy przyszła na kurs200 (A2, drugi stopień) i nie ukrywała że szokuje ją iż inni osiągnęli przez poprzedni jeden miesiąc na kursie tyle co ona w jeden rok.  Matka dwojga dzieci. Mieszkająca w Norwegii z mężem. To była pani dbająca o wymowę i rzeczywiście z ładną wymową, z dobrą gramatyką. Od tego momentu w dwa miesiące doszła do poziomu B1 (z nadwyżką). Ja sam szacuję, że osiągnęłaby taki poziom po kolejnych dwóch latach samodzielnej nauki.

Inna pani z tej grupy zrobiła samodzielnie dwa poziomy nauki A1 i A2. Potem z powodzeniem dołączyła do nauki B1-B2 online. Niestety musiała poświęcić bardzo dużo czasu na pozbycie się problemów gramatycznych, których „nabawiła się” ucząc się początkowo samodzielnie. Kilkukrotnie podchodziła do egzaminów i o ile z części rozumienia ze słuchu i czytania miała ocenę B2, to z ustnej i pisemnej części było to wciąż B1. Patrząc od strony ekonomicznej: zamiast być u mnie na 4 kolejnych stopniach kursu od początku, była na 4 kursach B1-B2 online i to z gorszym reziultatem na egzaminie niż by zapewne miała.

Copyright @2018 Kompetansesenter.PL